Staví se nový sál - tělocvična pro školu a místo setkávání

Ilustrační obrázek do seznamu nebo pro pouták

Po fotbalových kabinách se slehla zem. Na jejich místě roste nová tělocvična, multifunkční sál, kompletní zázemí pro fotbalisty, klubovny pro skauty a zázemí pro další aktivity.

Konečně se podaří odstranit jeden velký nedostatek ve vybavení Líbeznic. Od první chvíle architekti tvořili multifunkční prostor, kde se budou moci lidé scházet i na společenských a kulturních akcích.

Celá stavba by měla stát bez vybavení 35 miliónů korun, přičemž samotná obec musí zajistit 10 miliónů korun a zbytek přispěje stát. „I těch 10 miliónů je pro obec velká zátěž, ale shodli jsme se opakovaně, že Líbeznice takový objekt opravdu potřebují,“ vysvětluje starosta Martin Kupka

Vznik projektu krok za krokem

Plán na výstavbu objektu nevznikl rozhodně ze dne na den. Poprvé se obec obrátila na architekty se zadáním vytvořit základní představu o takovém objektu v roce 2013.

„Uvědomili jsme si, že obec velikosti Líbeznic nikdy nebude mít dostatek prostředků, aby postavila jeden objekt fotbalistům, druhý skautům, třetí stolním tenistům, další pro plesy a zábavy a ještě další pro novou školní tělocvičnu. A kdyby na to i někde dotace sehnala, znamenalo by to neúnosné náklady na provoz takových budov do budoucna. Nebyla řádná jiná rozumná možnost, než se pokusit všechno shromáždit pod jednou střechou,“ vysvětluje Martin Kupka. Na základě tohoto zadání vznikly první skici a začala jednání se spolky, co by budova měla splňovat a jak velká by měla být. Pořád to ale byly nesmělé pokusy. Rychlejší tempo dostaly přípravy v okamžiku, kdy se ukázalo, že škola kvůli nárůstu žáků nutně potřebuje další tělocvičnu. Objevila se navíc příležitost, jak zajistit finanční prostředky ze státního rozpočtu pro nezbytné rozšíření kapacity školy. „Na konci loňského roku jsme tak na ministerstvo financí nesli žádost o dotaci s jasnou představou, jak má budova vypadat,“ dále upřesňuje Martin Kupka. Tomu ale předcházely hodiny práce nad výkresy budovy s fotbalisty, skauty a dalšími budoucími uživateli objektu. Dokonce se o stavbě veřejně debatovalo v Divadle kouzel Pavla Kožíška na začátku loňského listopadu. Všichni se navíc shodovali i na příznivém hodnocení původního návrhu týmu M1 a jeho spolupracovníků. Následovala veřejná soutěž na zpracovatele jednotlivých fází projektové dokumentace. Obec zvolila nabídku s nejnižší cenou ve výši 956 tisíc korun.

Tím ale zdaleka připomínkování projektu neskončilo. „Další kola připomínek se rozběhla při práci projektantů nad finální prováděcí dokumentací. Znovu se diskutovalo nad detaily uspořádání celé budovy a o tom, co jsme schopni obětovat, aby stavba nebyla příliš drahá. Výsledkem je podle mého přesvědčení dobrý kompromis, který zvládneme zaplatit a zároveň splní nejpodstatnější nároky uživatelů,“ doplňuje Martin Kupka. Tato slova potvrdila nakonec i samotná soutěž na zhotovitele stavby. Nebyla vůbec jednoduchá. Přihlásilo se deset firem a většina z nich nabízela cenu hodně nad 40 miliónů korun. Zvítězila nejnižší nabídka společnosti JMA Group z Jihlavy s cenou podle předpokladu projektantů ve výši 35.281 tisíc korun.

Se samotnými pracemi se začalo hned v prvních listopadových dnech. Nejprve stavební firma odstranila staré kabiny. Do hloubení výkopu pro založení stavby se bagr pustil ve středu 11. listopadu – tedy symbolicky na den sv. Martina. „Snad bude patron líbeznického kostela držet ochrannou ruku i nad stavbou nové budovy,“ říká s úsměvem starosta.

Jak bude stavba vypadat?

Autorem architektonického řešení budovy je tým M1. Jeho výtvarné cítění zásadně ovlivnilo nedávné zateplení a přestavbu obecního úřadu, Domu služeb i Zdravotního střediska. Navrhoval také současnou podobu Duhovky a připravil pro Líbeznice nový územní plán. Stavba nové tělocvičny je ale rozsahem největší a nejvýznamnější realizace. Od první skici se plán tělocvičny setkával s příznivým ohlasem. „Chtěli jsme vytvořit objekt, který splní všechny požadované funkce. Hodiny strávené nad připomínkami a podněty jsem úmyslně nepočítal. Snažili jsme se navíc obci šetřit provozní peníze. Omezili jsme stroje strojky, zbytné technikálie a systémy vyžadující intenzivní údržbu, servis, revize a obměňování.  Spoléháme na přirozenou ventilaci v budově. Nebude tam žádná nákladná klimatizace. Standardy zařizovacích předmětů, koncových prvků, svítidel a stavebních doplňků jsou nastaveny na nejnižší ještě přijatelnou úroveň. Upravovali jsme i vnitřní uspořádání budovy s ohledem na nutné úspory. Přitom všem jsme se snažili zachovat původní myšlenku návrhu – tedy vzdušnou dřevostavbu,“ popisuje architekt Jan Hájek.

Na pohled by budova měla zaujmout dřevěnou fasádou ze svislých dřevěných lamel a oblým zakončením na obou kratších stranách.

„Nechceme, aby nová budova svým objemem konkurovala kostelu. I proto jsme ji zapustili na úroveň fotbalového hřiště. Druhé podlaží bude pro změnu přístupné bezbariérově z ulice Na Chrupavce. Celkové pojetí stavby s využitím dřeva by mělo působit co nejpřirozeněji a v dobrém smyslu měkce. Přispějí k tomu i do půlkruhu tvarované kratší strany budovy. Do těchto apsid jsme umístili všechny doprovodné funkce objektu – klubovny, zázemí fotbalistů, posilovnu i gastronomické zázemí sálu,“ zpřesňuje Jan Hájek. 

Největší počáteční bolest – kácení stromů

Před zahájením stavby bylo bohužel nezbytně nutné pokácet několik starších stromů. „O každém z nich jsme s architektem debatovali. Držíme se závazku, že za každý jeden vysadíme dva nové. I tak ale přistupujeme ke kácení každého staršího stromu s velkou pokorou,“ říká první místostarosta obce František Závorka. Výsledkem společného hledání co nejcitlivější cesty je i záchrana vzrostlé borovice při severozápadním okraji výkopové jámy. „Zároveň bychom chtěli ještě teď na podzim vysadit alej podél nově vytvořeného valu u Hovorčovické ulice. Ten by měl lépe bránit tomu, aby se pro některé míče muselo až na silnici. Chceme pozvat všechny občany Líbeznic ke společnému Mikulášskému sázení v sobotu 5. prosince od 10 hodin. Sejdeme se na křižovatce ulic Hovorčovická a Na Chrupavce,“ upřesňuje František Závorka.

Samotná stavba tělocvičny by se teď už neměla zastavit s výjimkou Vánoc ani na jeden jediný týden. Ještě do konce roku by měly vzniknout základy pro montáž nosných prvků dřevěného skeletu. „Stejně jako v případě Rondelu, budeme i o průběhu této stavby informovat na obecním webu. Chceme, abyste na hotové dílo mohli těšit se stejným napětím, jako my,“ uzavírá Martin Kupka.

Soubory ke stažení

Fotogalerie