V okolí Líbeznic „bloudili“ cyklisté

Ilustrační obrázek do seznamu nebo pro pouták

První ročník cyklo orientačního závodu (nejen) dvojic Líbeznické bludičky přilákal za krásného počasí v soboru 6. června přes 100 cyklistů.

Hledat kontroly rozmístěné v okolí Líbeznic se vydalo na 36 družstev ve čtyřech kategoriích. Nejpočetnější byla kategorie rodin.

Principem závodu bylo najít v určeném časovém limitu co nejvíce kontrol a nasbírat co nejvíce bodů. Kontroly byly rozmístěny v blízkém i vzdálenějším okolí Líbeznic a vyznačeny v mapě, kterou dostalo každé družstvo při startu. V terénu pak byly kontroly označeny bílo-oranžovým lampiónem, který se  používá při orientačním běhu, a každá kontrola měla originální kleštičky pro označení do startovní karty. Kontroly byly obodovány podle obtížnosti jejich dosažení - vzdálenost od startu nebo obtížnost nalezení. Jedna kontrola v mapě chyběla, její umístění se závodníci dověděli až po vyluštění šifry. Celkem mohly bludičky nasbírat 1000 bodů. Nejvzdálenější kontrola byla až u Vltavy v Klecánkách, na druhou stranu pak mohli závodníci i smočit kotníky v Labi, kde kontrola byla v Jiřicích. Mezi nejhezčí kontroly patřily ty na Beckově nebo vrcholová prémie na kopci Kuchyňka u Brázdimi.

Závodilo se ve čtyřech kategoriích. Nejpočetnější byla kategorie MDŽ (muži, ženy, děti), neboli kategorie rodinná, v té soutěžilo celkem 24 dvojic, a to až v pětičlenných družstvech. V této kategorii jako v jediné mohla startovat vícečlenná družstva, v ostatních už byly pouze dvojice.  Dalšími kategoriemi byly ŽŽ (ženy), k té dostavila pouze dvě družstva, MŽ (muži, ženy), ve které bloudilo celkem šest družstev, a MM (muži), kde soutěžily čtyři dvojice a známý líbeznický sportovec pan Krbec. Časový limit pro kategorii MDŽ byl 3 hodiny, pro ostatní kategorie 4 hodiny.

A jak to celé dopadlo? V královské kategorii MDŽ zvítězilo družstvo HILI ve složení David Hilský a David Hilský Junior s celkovým počtem 460 bodů. Na druhém místě se umístila sestava Bludičkovi – Jiří Lužný, Radek Lužný a Matěj Volák, kteří nasbírali 395 bodů, na třetím místě  Cyklo Team Bašť 1 ve složení Petr Cuc, Petr Cuc junior a Terezka Cucová se ziskem rovněž 395 bodů. V tomto případě o umístění rozhodoval čas, tým Bludičkovi dojel o minutu před CTB 1 a bral tak druhé místo. Ještě bychom rádi v této kategorii ocenili výkon Slimteamu, který nasbíral krásných 570 bodů, bohužel dojel po limitu a nemohl tak být hodnocen. Velkou statečnost však projevili všichni, hlavně děti, které za účast dostaly pamětní diplom.

V kategorii ŽŽ zvítězily Helena Civínová a Lucie Smolková jedoucí pod názvem týmu Helula, celkem nasbíraly 675 bodů, na druhém místě skončily Renata Tlustošová a Martina Jelínková z druhého Cyklo týmu Bašť se ziskem 640 bodů.

Smíšenou kategorii MŽ (muži, ženy) ovládla dvojice Žádný stres ve složení Michal Jech a Lucie Zieglerová se ziskem krásných 830 bodů, na druhém místě se umístilo družstvo Zubní Líbeznice, Jan Žižka a Eva Hlavičková, s 610 body a třetí skončila dvojice Luděk Šťastný a Dana Šťastná jedoucí pod hlavičkou Šťastný tým se ziskem 555 bodů.

Mužskou kategorii ovládli Bratři v triku (Miroslav Šmíd a Jaroslav Šmíd), kteří rovněž nasbírali nejvíce bodů ze všech družstev, neuvěřitelných 935. K dosažení 1000 bodů, tedy 100%, jim zbývaly jen dvě kontroly. Data z vítězné trasy Bratří v triku jsou následující: celkem najeto 65.7 km, nastoupáno 594 m., při průměrné rychlosti pohybu 21,1 km/h. Druzí skončily Dezorientované čejky ve složení Martin Čejka a Ondřej Čejka s celkem 860 body a třetí dvojice Jedeme na maso ve složení Pavel Matys a Slávek Kovařík se ziskem 855 bodů.

Ohlasy na závody byly velice pozitivní. U dvou kontrol byl drobný rozdíl mezi zakreslení v mapě a skutečností a někteří měli problém se po rozluštění šifry dostat na školní pozemek brankou, jinak si všichni bloudění moc užili. Na závěr přidáme slova jednoho z vítězů Miroslava Šmída: „Moc děkujeme za výbornou organizaci, krásné mapy, zajímavou šifru, hezká místa a slunečné počasí.“

My děkujeme všem za účast. S radostí tímto prohlašujeme nultý ročník za první a těšíme se na druhý ročník.