Je to tady: Obchvat jede!

Ilustrační obrázek zprovoznění obchvatu

Před polednem památného dne 29. července L.P. 2011 vyjela na obchvat Líbeznic první auta.

"Kdybych měl dnešek k něčemu v líbeznické historii přirovnat, je to skoro tak významný den, jako když k nám byl zaveden elektrický proud," zmínil s odkazem na klasika ve své řeči při slavnostním zprovoznění obchvatu starosta obce Líbeznice Martin Kupka. Zdůraznil, že Líbeznice se těší nejen z toho, že něco nového získaly v podobě obchvatu, ale také že něco podstatného ztrácejí. "Neúnosnou dopravní zátěž, kdy obcí projíždělo více než dvacet tisíc aut denně. Limity hlukové zátěže byly překračovány ve dne i v noci. V dopravních špičkách nebylo téměř možné přejít z jedné části obce na druhou," doplnil a poděkoval všem, kteří se o prosazení obchvatu v minulosti zasloužili. Na prvním místě uvedl předsedu dopravního výboru obce Líbeznice Jana Vondráše a svého předchůdce v roli starosty Otakara Hlavína. Poděkoval samozřejmě také investorovi - Ředitelství silnic a dálnic a oběma firmám, které obchvat stavěly - PSVS a Eurovii. "Je to možná malý krůček pro ŘSD, ale obrovský krok pro Líbeznice," parafrázoval slavnou větu líbeznický starosta.

Po slavnostním střižení pásky se krátce před pátečním polednem rozjela po obchvatu první auta. Stavba začala 14. října 2008. Definitivně dokončena by měla být v první polovině roku 2012. Obchvat měří celkem 2600 metrů a zahrnuje 37 stavebních objektů - mimo jiné dva mosty, mimoúrovňovou křižovatku, protihlukovou stěnu a retenční nádrž pro zachycení dešťové vody.

Už při slavnostním zprovoznění obchvatu upozornili zástupci obce, že je nezbytné lépe vyřešit napojení na dálnici D8, kde se budou ve špičkách tvořit zácpy. Další jednání s vedením ŘSD by mělo probehnout ještě do konce srpna letošního roku. Kvůli nedostatku finančních prostředků jsou ale prý možnosti značně omezené.

Zprovoznění obchvatu obci umožní také dokončit kanalizaci. Hned v pondělí 1. srpna by měla být částečně uzavřena Mělnická ulice u pošty. Provoz tu bude řízen semafory. Výjezd z Líbeznického dvora bude možný se zvýšenou opatrností. Další úsek Mělnické od benzinové pumpy ke kapličce by se měl částečně uzavřít až po dokončení kanalizace u pošty - na konci srpna či nejpozději v září. I tam bude provoz řízen semafory. Nádražní ulice bude v čase tohoto omezení uzavřená.

 

 

Fotogalerie