Náměstí nově zdobí malá kašna

Ilustrační obrázek Otevření náměstí

Dominantou nově upraveného náměstí se stala kašna v podobě tradiční líbeznické pumpy. Voda z ní teče i bez pumpování.

Slavnostního otevření náměstí ve čtvrtek 26. červnce se kromě několika stovek líbeznických občanů zúčastnila i senátorka Veronika Vrecionová a mladoboleslavský primátor a kandidát na hejtmana Raduan Nwelati. Ten hned ještě před spuštěním vody v kašně slíbil: „Chtěl bych Líbeznicím k novému náměstí pomoci i osobně. Proto jsem se rozhodl přispět na dokončení částkou pět tisíc korun. Nová podoba náměstí se mi opravdu líbí. Máte to tu hezké,“ zhodnotil Raduan Nwelati. „Svému slibu dostál. Je to zárodek sbírky na dolní část. Chtěla bych poděkovat všem, kteří v loňském roce přispěli na úpravu této horní části a na kašnu. V úhrnu se podařilo shromáždit dvě stě tisíc korun, což je úctyhodná částka,“ zmínila při slavnostním otevření předsedkyně výboru pro rozvoj obce a iniciátorka neformální sbírky Blanka Hašková.

Obec Líbeznice upravila horní část náměstí především vynaložením vlastních prostředků. Veškeré zahradnické práce, úprava cestiček a samotná kašna přišly obecní pokladnu na necelý milion korun. Další náklady si vyžádala úprava silničních obrub a chodníků. Náklady spojené s novými povrchy komunikací ale nesl stát v souvislosti s dokončením obchtavu. Jen díky této stavbě bylo možné úpravu náměstí realizovat.

„Nechtěli jsme, aby náměstí vyhlíželo příliš pompézně. Pumpézní podoba ale naopak Líbeznicím sluší,“ říká s nadsázkou starosta Martin Kupka. Ocenil i při samotném otevření šťastný nápad architektů, který vtipně spojuje tradiční prvek obce, kde bývala pumpa téměř u každého domu, a moderní architektonické pojetí celého prostranství. "Nenavrhovali jsme úpravu náměstí na koleně, ale obrátili se na renomovanou architektonickou kancelář Vyšehrad ateliér. S nimi jsme postupně dospěli k finálnímu řešení," vysvětluje Martin Kupka.

Slavnostní otevření nově upravené horní části náměstí zároveň otevřelo veřejnou diskusi o navrhované podobě spodní části Mírového náměstí. Tu si mohla veřejnost prohlédnout na tabulích přímo na náměstí a po celý srpen bude k dispozizi ke ztažení na internetových stránkách obce i v přízemí obecního úřadu. „Do poloviny září budeme shromažďovat připomínky a následně je předáme architektům. Finální návrh musí být do konce září hotov, abychom mohli žádat o nezbytnou dotaci. Bez ní by se realizace musela odložit o další léta," vysvětluje Martin Kupka.

Fotogalerie

Komentáře

No náměstí se trochu zlepšilo. Až vyrostou stromky. Na Katranu teď vylepi odporný bilboard, al e co je tedy tristní tak je to ta stopka. Proč to k sakru není hlavní ulice? Auta tam nesmyslně stojí, a rozjíždějí se. Očekávat uklidnění provozu je nesmysl, to si pak obce neměly povolovat územní plány pro novou výstavbu .

Stopka tam opravdu musí být. Její použití předepisuje norma s ohledem na výhledové poměry. Uspořádání vedlejší a hlavní ulice je logické - hlavní by měla odvádět zejména kamionovou dopravu nejkratší cestou k bezpečnému napojení na obchvat. Důležitým efektem nové úpravy křižovatky je zklidnění dopravy. Mimochodem, od změny uspořádání se na této křižovatce ještě nestala dopravní nehoda. Do května letošního roku neminul měsíc, aby se tu něco nepřihodilo. nechci ale dělat předčasné závěry. Uvidíme, jak se projeví tradiční zvýšení dopravy v září.
Martin Kupka

Stopka je super... jezděte po obchvatu a bojujte za zlepšení napojení na D8.