Líbezničtí hasiči mají nové zásahové vozidlo

Ilustrační obrázek do seznamu nebo pro pouták

Po letech čekání, shánění dotací a jednání dostali líbezničtí dobrovolní hasiči modernější vůz Tatra. Pokřtili jej při Dětském dnu v sobotu 7. června 2014.

Přírůstku do hasičské rodiny požehnal kromě starosty obce Martina Kupky a senátorky Veroniky Vrecionové přímo správce místní farnosti Piotr Przechodski. 

„Pro nás je to zásadní změna k lepšímu. S naší starou Máňou jsme se museli modlit, aby nás k požáru dovezla. Trpěla snad všemi nemocemi stáří. Když se trochu rozjela, báli jsme se, aby zabrzdila,“ říká velitel dobráku Václav Pazdera.

Nový vůz získali líbezničtí hasiči od profesionálního sboru. Nese označení CAS 24 Tatra 815. V terénu i na silnicích využívá pohonu všech kol a díky prodloužené kabině sveze šestičlennou výjezdovou jednotku. Do jeho nádrže se vejdou čtyři kubíky vody. K požárům vyjížděl s profesionály od roku 1999. I po 15 letech je ale ve velmi slušném stavu a v Líbeznicích a okolí bude sloužit řadu dalších let.

„Sháněli jsme nové auto pro dobráky opravdu dlouho. Vyšlo to až letos díky modernizaci vozového parku profesionálních hasičských jednotek. Nová posila je pro naše dobrovolné hasiče opravdu velká vzpruha. Zasahují obvykle nejen u požárů, ale i vážnějších autonehod, vyjíždějí při záplavách. Loni například pomáhali se starým trambusem při povodních v Řeži,“ vysvětluje starosta Kupka.

Dosud využívali líbezničtí hasič vůz CAS 25 Škoda 706 RTHP, kterému se běžně přezdívalo trambus. Do provozu byl uveden před více než čtvrt stoletím.

Kromě nového vozu představili líbezničtí dobrovolní hasiči o Dětském dni veřejnosti také svůj nový prapor. Program svátku dětí byl letos v Líbeznicích zcela ve znamení hasičů. Svou techniku přijeli ukázat profesionální sbory z Neratovic a z Prahy a sbory dobrovolných hasičů z Klecan a Kostelce nad Labem. Největší pozornost přitahovala vysokozdvižná plošina pražských hasičů s dostupností až 44 metrů.

CAS 24 TATRA 815 4x4

Rok uvedení do provozu: 1999

Zdvihový objem 12 667 cm3
Typ motoru naftový, přeplňovaný, vzduchem chlazený osmiválec
Maximální výkon 270 kW
Počet přepravovaných osob 1 + 5
Délka 7 800 mm
Šířka 2 550 mm
Výška 3 190 mm
Celková hmotnost 18 000 kg
Max. rychlost 120 km/h
Objem palivové nádrže  230 l
Objem vody v nádrži 4 000 l
Objem pěnidla v nádrži 400 l
Čerpadlo dvoustupňové odstředivé typ GODIVA, vývěva pístová automatická
Jmenovitý průtok vody - nízkotlak 2 400 l.min
Maximální tlak: 1,6 MPa
Jmenovitý průtok vody - vysokotlak 200 l.min
Maximální tlak - 4,0 MPa
Jmenovitá sací výška - 3 m
Maximální výkon přiměšovače - 120 l.min při 6% přiměšování pěnidla

Fotogalerie