Obecní policie o dva kroky dál

Ilustrační obrázek Otevření nové služebny OP

Přelom roku přinesl dvě výrazné změny pro obecní policii: na konci prosince obec pořídila nový radar a 9. ledna 2012 se strážníkům i veřejnosti otevřela nová služebna.

Otevření služebny

Po personálním rozšíření a zvětšení spravovaného území se ukázalo, že dosavadní prostory dvou malých místností v Domě služeb nepostačují. „Hledali jsme proto řešení, které by neznamenalovelké investice, nabídlo dostatečný prostor a bylo snadno dostupné pro občany,“ uvedlprvní místostarosta obce František Závorka. Jakooptimální se ukázalo upravit prostory dosavadnízasedací místnosti v přízemí obecního úřadu propotřeby obecní policie. Prostor byl dosud využívánjen několikrát za měsíc, stejně jako obřadnísíň o patro výš. Ta by měla v novém roce dostats minimálními náklady novou podobu a spojit jakfunkci obřadní síně, tak zasedací místnosti zastupitelstva.Dvě místnosti v Domě služeb, které dosud využívala obecní policie, nabídne obec ke komerčnímu pronájmu. Ve výsledku by tak malý „kulový blesk“ měl vynést další prostředky do obecní pokladny.

Rekonstrukce prostor v přízemí obecního úřadu začala 5. prosince loňského roku. Většinu prací zvládli nad rámec pracovní doby sami strážníci spolu s pracovníky obecních technických služeb. „Jedině tak bylo možné udržet náklady na rekonstrukci mírně nad částkou sto tisíc korun. Možná jsme otevřeli jednu z nejméně nákladných policejních služeben v českých zemích. Hlavní zásluhu na tom má velitel strážníků Rudolf Sedlák,“ zdůrazňujeFrantišek Závorka.

Nový radar

Další významnou změnou pro obecní policii je nákup nového radaru. Dosud si obecní strážníci radar půjčovali. Ročně tak musela obec vynaložit na pronájem přístroje kolem 100 tisíc korun. „Půjčování ale bohuželneumožňovalo pružný plánkontrol kterýkoli den v týdnua také v libovolnou hodinu,“vysvětluje Rudolf Sedlák. Nákup nového mobilního měřiče rychlosti za 375 tisíc korun představuje další výrazné zlepšení podmínek pro práci obecní policie. „Nechceme a nebudeme samozřejmě pronásledovatslušné řidiče. Posvítíme si na ty, kteřípředpisy porušují skoro s radostí a pravidelně.Dosud bylo možné předvídat, kdy jsme mohliměřit. Teď se to může stát v podstatě kdykoli,“upozorňuje Rudolf Sedlák. Cílem obce je přispět nahodilými kontrolami ve výsledku k větší bezpečnosti na silnicích. „I díky častějším kontrolámse projíždějící budou učit jezdit po obchvatu,“ dodává první místostarosta obce František Závorka.

Fotogalerie