Pozor na falešné "odečty" elektroměrů

Ilustrační obrázek do seznamu nebo pro pouták

Obecní policie eviduje v Líbeznicích nový případ, kdy se podvodníci vydávali za pracovníky energetické společnosti. Své kriminální choutky neuplatnili jen díky obezřetnosti a duchapřítomnosti obyvatelky domu.

Odečet elektroměru měl posloužit jako zámínka k podrobnému zmapování domácnosti dvou líbeznických seniorů a s největší pravděpodobností i k podvodu a krádeži. "Ukázali mi nějaký průkaz. Měla jsem ale jen brýle na dálku. Podrobně jsem jej nestudovala. Šlo o silnějšího muže a ženu. Ta se stále vyptávala, kolik máme televizí a varných konvic. Ohradila jsem se, že nic neřeknu. Muž mě potom řekl, že máme přeplatek na elektřině za loňský rok o jeden tisíc korun. Nabídl, že ho hned vypatí a vyndal pětitisícikorunovou bankovku a žádal, abych mu čtyři tisíce vrátila zpět. Bylo mi to divné. Odmítla jsem a řekla, že všechno hradíme složenkami a že žádné peníze nemáme. Měla jsem podezření, že to není v pořádku," vypověděla starší žena, která se málem stala obětí podvodníků.

Jejich návštěva opravdu v pořádku nebyla a líbeznická občanka pojala podezření zcela oprávněně. Jen díky její obezřetnosti nedošlo na nic horšího a podezřelý pár musel kvapem domácnost opustit s nepořízenou. 

Předcházejte podobným situacím a věnujte pozornost následujícím pravidlům:

  • žádejte v podobých situacích vždy průkaz pracovní průkaz zaměstnance příslušné společnosti a podrobně jej prostudujte
  • sledujte vývěsky nebo se případně informujte, zda v daném období nějaké odečty probíhají
  • neprozrazujte nic o svých majetkových poměrech a nenechávejte nahlížet do svého soukromí
  • sledujte, zda se dotyčný zajímá výhradně o odečet příslušného měřidla, jakýkoli jiný signál vnímejte jako podezřelý
  • v případě nestandardního chování návštěvníka ihned kontaktujte Policii ČR (případně Obecní policii Líbeznice)