Autobusy do Holešovic

Vážený pane starosto,

plně se připojuji k předešlým názorům, že zrušení autobusů do Holešovic je krokem zpět.
A bohužel nesdílím některé Vaše argumenty, např.: doba dojezdu do Holešovic není ani v zácpách obvykle delší než na Ládví (mám to vyzkoušené, jezdím prakticky denně)

Navíc při cestě zpět nejsou zácpy téměř nikdy. Kdo chce ušetřit peníze, může na Ládví jezdit již teď. Co se týče intervalu, tak myslím, že k podstatnému zkrácení již nedojde, když teď je ve špičce zhruba 10 min.

Nešlo by skutečně udělat určitý kompromis a část rychlých autobusů ponechat na Holešovice?

V neposlední řadě i kvůli přímému spojení do nemocnice na Bulovce?

S pozdravem

Miroslav Šerák

Odpověď

Vážený pane Šeráku,

dojde k výráznému zkrácení PIDových spojů do Ládví. Souhlasím, současná zajížďka ve Starých Ďáblicích spojení významně prodlužuje.

Podmínkou integrace ze strany hl. m. Prahy bylo odstranění souběhu dvou druhů dotované dopravy - tedy autobusů a metra.

Zkrácení intervalu z 10 na 5 minut za viditelné pokládám. Mohlo by to vést k tomu, že ve špičcce vůbec nebuce třeba přemýšlet o tom, kdy se na zastávku vydat. Taktová doprava je jeden z důležitých paramterů kvality veřejné dopravy a pohodlí pro cestující. Totéž bude platit pro cestu zpět. Ještě před třemi lety jsem jezdil pravidelně do Prahy i z Prahy. Vybavuji si kolony, které ještě před benzinovou pumpou Agip prodlužovaly spojení do Holešovic o více než 5 a často i véce než 10 minut. Vybavuji si také, jak jsem lovil v mobilu, zda spoj jede z od nádražní haly nebo z terminálu PID.

Uvědomuji si, že horší dostupnost Bulovky je jedním z negativ integrace. Určitou náhradou je možnost přestupu na midibus, který zajíždí přímo do areálu nemocnice k jednotlivým pavilonům.

Věřte mi, že jsme žádali důsledně od ROPIDu argumenty pro a proti, abychom mohli výhody a nevýhody zhodnotit.

Přijďte na veřejnou prezentaci, kterou pořádáme příští středu 4. června od 18. hodin v Divadle kouzel Pavla Kožíška.

Děkuji, že jste vyjádřil svůj názor, i když je kritický. Věřím, že i Vám přinese změna nakonec více pozitiv než negativ.

Martin Kupka