Doprava přes obec Líbeznice do Prahy

Vážený pane starosto,
dovoluji si regovat jako jeden z dalších na dopravu v obci Líbeznice. Nevím až jak se můžete angažovat v této otázce včetně dalších starostů obcí, kterými doprava do Prahy vede, myšleno, autobusy na metro Holešovice a Ládví - viz ARRIVA, Nerabus a další dopravci, kteří směřují do Prahy, ale musím vám sdělit, že je to ostuda, jak lidé musí ráno cestovat za prací, stojící v uličkách, kolikrát ani nemají kam ustoupit a ještě to jede od 8 hod. ranní po půl hodině a kolikrát to vynechává. Promiňte, ale když už máte plakát na zadní straně autobusu, co se týkalo voleb, doufám, že se i v této otázce hodláte konečně chopit nějakého řešení s ostatními starosty a tlačit jakkoliv na dopravce o posílení dopravního spojení na úrovni pro lidi a ne zvířata....Co se týče poskakující dopravy autem za ranní špičky nemluvě! Jak sám víte, do obce Líbeznice se stále stěhují další a další obyvatelé, staví se nové domy, musí se snad počítat se zlepšením dopravy za prací atd. a operativně začít řešit její nárůst....
Děkuji vám za jakoukoliv iniciativu v tomto směru a doufám, že brzy dojde k reálnému zlepšení.....Semerád

Odpověď

Vážený pane Semeráde,

v roce 2011 podařilo odvrátit hrozbu významného omezení spojů, se kterou tehdy přišel Středočeský kraj. Spolu s dalšími starosty jsme vytvořili fórum "Dopravu neřežeme, dopravu řešíme" a zvrátily rozhodnutí tehdejšího hejtmana. Pokud bychom tehdy neobstáli, dotklo by se to i dopravy z Líbeznic do Prahy velmi nepříjemně.

Od té doby ubyl jeden málo využívaný spoj v brzkých ranních hodinách a naopak jich několik přibylo - např. linka 168 byla od té doby posílena 3 páry spojů.

Je naší dlouhodobou snahou zajistit integraci všech spojů do PIDu. Pokud by se to podařilo, jezdily by autobusy mezi Prahou a Líbeznicemi v pravidelných taktech, kde by mezi spoji mohla být ve špičce mezera jen 5 minut. Daní za to by ovšem bylo, že by všechny autobusy končily v Ládví. Není totiž možné v rámci PIDu financovat autobusovou dopravu tam, kde existuje alternativa metra.

Pro jistotu jsem ještě zkontroloval, jak to je v současné době se spoji na Prahu po osmé hodině. Autobusy od Mělníka či Neratovic odjíždějí ve všedních dnech ze zastávky Líbeznice II v 8:08, 8:26, 8:29, 8:38 a 8:58. Autobusy linky 368 jedou ve směru Praha, Ládví v 7:59 a v 8:29.

Na první pohled mi tyto intervaly připadají příznivé. Vím ale, že právě v dopravní špičce dochází ke zpožděním. I proto jsem osobně vložil spoustu energie do urychlení výstavby bypassu na dálniční křižovatce ve Zdibech. Stavba by měla být hotová do konce listopadu a měla by přispět k rychlejšímu průjezdu tímto úzkým hrdlem. Mělo by se to pak projevit i na dopravě mezi Líbeznicemi a Březiněvsí. Rádi bychom, aby ke zmíněným zdržením nedocházelo a zejména veřejná doprava projížděla obcí plynule.

Prosím, napište mi svůj názor ohledně integrace všech spojů do Pražské integrované dopravy (PID).

Martin Kupka