Hejtman

Dobrý den, pane Kupko,
rád bych slyšel vaše stanovisko k zadržení (bývalého) hejtmana středočeského kraje David Ratha.
Děkuji za odpověď.

Odpověď

Vážený pane Hlaváčku,

nechci tančit na politickém hrobě Davida Ratha. Věnoval mi sice za svého politického života neobyčejnou pozornost a zcela nepodloženě na mne nasazoval, kde se jen dalo. Možná ho dnes jen dohánějí ostré šípy jeho zlých slov, která s oblibou a bez důkazů vystřeloval na jiné.

Elektronická počítačka bankovek nesená policisty do domu Davida Ratha i jeho poslední vyjádření vyvolávají hořký úsměv nad postavou tohoto politika a smutně rozšiřují kolorit české politiky. Mrzí mě, že s touto kauzou znovu jen roste frustrace veřejnosti z politiků a politiky. Označení politik se posunuje o další příčku výš mezi sprostými slovy. Obávám se, aby toto povolání úplně nepřestalo přitahovat slušné lidi.

Nejvážnější dopady aktuální korupční kauzy postihnou Středočeský kraj. Ohrožen je přísun prostředků z Evropské unie. A ohrožen je i chod samotné instituce. Doposud tu David Rath vládl mimořádně pevnou rukou s plnou podporou komunistů. S tímto krytím se mu dařilo arogantně shazovat ze stolu všechny otázky směřující k problematickým projektům. Zjevně selhávaly kontrolní mechanismy. Autoritativně vedená instituce se teď bez své hlavy může úplně zastavit. Bude záviset na krajských zastupitelích napříč politickým spektrem, jak rychle se jim podaří uvést kraj do pohybu a k tomu ještě správným směrem. 

Na druhou stranu dává odchod Davida Ratha jistou naději, že se podaří vrátit rozum do rozhodování o veřejné dopravě v regionu, do dalších oblastí, že se nebudou prostředky do obcí rozdělovat na základě vůle jednoho člověka a že také záměr Letiště Vodochody přichází o významného podporovatele.

Martin Kupka