Integrace veřejné dopravy v regionu Neratovicka II

Vážený p. starosto,
rád bych navázal na p. Hořejšího. Skutečně je nás dost, kterých se negativně dotkne zrušení spojů přímo do Holešovic.
Lze najít řešení jak i nadále tyto spoje zachovat? Nyní máme možnost volby, zda levněji na Ládví, nebo dráž ale rychleji do Holešovic. Plánovanou změnou o tuto možnost přijdeme a ještě se čas dojezdu do centra prodlouží o 20 min. Můžeme se k tomu vyjádřit v nějakém hlasování či obecném referendu? A mělo by to vůbec nějaký dopad ve smyslu, že to jako obec můžeme ovlivnit, nebo je to otázka kraje, kdy mají obce hodně svázané ruce a nemohou do toho podstatně promlouvat?
Děkuju Rychtárik

Odpověď

Vážený pane Rychtáriku,

v nejbližším vydání Líbeznického zpravodaje vyjdou podrobnější informace o uvažované změně. Podrobně se s arguementy ROPIDu seznamuji. Nejvýznamnějším argumentem pro změnu je skutečně integrace pod jedním systémem úhrady jízdného a zavedení pravidelných intervalů. Zazněl příslib, že by to pro líbeznice mohlo znamenat obsluhu v dopravní špičce každých 5 minut. Prodloužení dojezdové doby ja vážný protiargument, samozřejmě. Nejde ale rozhodně o 20 minut! Podle sdělení ROPIDu by prodloužení mohlo být maximálně o 6 minut. Upozorňují ale také, že ve špičce se cesta do Holešovic prodlužuje mnohdy o delší čas. Taktová doprava může ve výsledku čas ušetřit. Všechny autobusy by navíc odjížděly z Prahy ze stejného místa, což má nesporně své výhody.

Uspořádáme veřejnou prezentaci, aby mohli všichni vyjádřit své názory a obavy. Rozhodnutí nespočívá na obci, ale na Středočeském kraji a Hl. m. Praze. Pokud by ale platily všechny přísliby a argumenty ROPIDu byla by to změna, kde pozitiva opravdu převažují nad negativy.

S pozdravem

Martin Kupka