Jsou možnosti úpravy pitné vody na úrovni obce?

Zdravím vedení obce a děkuji za jeho dosavadní činnost pro nás občany.
Přináším námět k řešení týkající se asi všech. Stav naší pitné vody nejspíše odpovídá normám, ale odpovídá našim potřebám?
Víme co naše voda umí v pračkách, varných konvicích, kávovarech a i na dně misek s vodou pro psy. Jestli ne, zkuste nechat vodu dva dny stát a sáhněte si na sediment na dně. Co asi tato normy splňující pitná voda usazuje při dlouhodobém užívání v našich tělech? Neznám koncepci zásobování vodou (počet zdrojů, napájecích směrů atd), ale lze posoudit možnosti úpravy naší pitné vody? V tomto směru jsem laik a tak si představuji nějakou úpravnu na podstatné snížení obsahu minerálů v zásobování vodou pro celou obec.
S pozdravem - Jungmann

Odpověď

Vážený pane Jungmane,

před čtyřmi lety jsme se Středočeskými vodárnami řešili možnosti úpravy vody. Oslovovali jsme tehdy i nezávislé instituce a dokonce i Krajskou hygienickou stanici. Máme k dispozici několik podložených odborných názorů, které dokazují, že voda, kterou pijeme, je zcela v pořádku a obsahuje dokonce pro lidský organizmus velmi příznivé složení iontů vápníku a hořčíku. Přesto jsme se znovu ptali na možnosti změkčování vody. Technické řešení existuje. Je samozřejmě poměrně nákladné - investičně i provozně. Pro finální rozhodnutí bylo ale mnohem podstatnější, že bychom úpravou vody její kvalitu zejména z hlediska potřeb lidského organismu prokazatelně zhoršovali. Upřednostnili jsme kvalitu vody pro pití před dosažením lepších parametrů pro technická zařízení. Připojuji link na jedno z vydání Líbeznického zpravodaje, kde najdete na druhé straně podrobnější informace.

S pozdravem

Martin Kupka