Kácení topolů

Dobrý den Můžete mi prosím napsat proč se mají kácet vzrostlé topoly v ulici U staré školy? Komu asi překážejí. Vždyť máme zeleně na rozdávání. Myslím že prořez by bohatě stačil jako každé jaro. S pozdravem Michálková

Odpověď

Vážená paní Michálková,

o topoly v ulici U Staré školy svádíme každý rok boj. Náš přístup dokládají případy lip u hřbitovní zdi, které pravidelně prořezáváme a snažíme se je udržet co nejdéle. Riskujeme samozřejmě, že při silnějším větru se můžou větve lámat a někoho zranit. A ony se bohužel opravdu lámou. Každý rok pak složitě vysvětlujeme vystrašeným návštěvníkům hřbitova, že stromy udržujeme a že nechceme sáhnout ke kácení. Ubezpečuji Vás, že je v mnoha případech vysvětlování marné.

Na kraji obce u výjezdu na Bašť jsme letos museli provést dramatický prořez topolů. Při každém silnějším větru se tam lámou i velké a těžké větve. Lidé bydlící v těsném sousedství nás opakovaně žádají o kompletní pokácení. Jednou k němu bude muset dojít. Topoly mají bohužel dřevo velmi křehké a dělají v městských i vesnických podmínkách časem vážné problémy.

Topoly v ulici U Staré školy nejsou podle dendrologů v dobrém stavu. S ohledem na charakter zástavby a pohyb lidí v místě je tu riziko velké. K letošnímu řezu jsme přistoupili i na základě odezvy lidí, kteří bydlí v těsném sousedství. Nevadí jim rozhodně listí. Bojí se pádu větví či celého stromu.

Počítáme s tím, že v místě co nejdříve vysadíme fastigiátní duby (https://www.havlis.cz/karta.php?kytkaid=348), které mají úzkou korunu, ale mnohem tvrdší a odolnější dřevo. Ani v budoucnu by tak tyto stromy neměly představovat stejné riziko jako topoly.

Rád bych Vás také ubezpečil, že v Líbeznicích zeleně rozhodně neubývá, ale naopak přibývá. Snažíme se navíc ve spolupráci s dendrology vysazovat co nejvhodnější druhy stromů a rostlin. Letos bychom rádi začali s výsadbou zeleného pásu, kde by v budoucnu mělo vyrůstat až tisíc stromů.

Mrzí mě, že se Vás kácení topolů dotklo. Chápu, že tu změnu nenesete lehko. Věřte mi ale, že jsme si nad rozhodnutím lámali hlavu a vyhodnocovali pečlivě všechna pro a proti.

S pozdravem

Martin Kupka