Kriticka situace ohledne poctu mist v zakladni skole

Dobry den pane starosto. v poslednim vydani Libeznickeho spravodaje ste obsirne psali o kriticke situaci v zakladni skole kvuli nedostatku mist.
mam k tomuto clanku otazku. V clanku ste odpovedeli na duvod proc namisto rondela se nemohla postavit vyssi napr. dvou poschodova budova.
ale rad bych sem se zeptal, proc obec dovolila dalsi vystavbu rodinnych domu pres mistniho podnikatele - developera... vzdyt si tim zadelava na dalsi problem v budoucnu v skolce a pak v zak. skole.
rozhodnuti o povoleni nove vystavby prislo po dokonceni rondela. a tedy obci muselo byt jasne za prijde dalsi.narazova vlna kterou skolka a skola nezvladnou.

Odpověď

Vážený pane Pavole,

výstavba domů v lokalitě za školou byla součástí příslibu ještě předchozích zastupitelstev. Při jednáních o změně územního plánu jsme uplatnili tlak jak na snížení počtu domů. Původně developer plánoval téměř 90 jednotek v souladu s platnými regulativy (zejména zastavitelnou plochu). Zároveň jsme podmínili výstavbu časově, požadovali uvolnění pozemků pro sportovní areál u školy a i pro významnou část zeleného pásu kolem obce. Součástí dohody je také, že developer zelený pás podle našeho zadání osadí.

Ve výhledu obsazení mateřské školy s touto výstavbou počítáme a nemělo by dojít k tomu, že by se zvýšil počet dětí, které nebude možné k předškolnímu vzdělávání přijmout. Škola je jiný případ. Tam děti z Líbeznic představují jen část všech žáků. Problémy, kterým teď čelíme, vyvolalo především skokové zvýšení zájmu o studium v Líbeznicích. Všechny demografické odhady, které v území vznikly z popudu Líbeznic či okolních obcí, vycházejí i z územních plánů a poměrně přesně se naplňují.

Jsem přesvědčen, že se k rozvoji obce a související sociální infrastruktury chováme odpovědně. Za důležité pokládám například to, že nový územním plán ukotvil zelený pás, který natrvalo vymezil nepřekročitelné hranice intravilánu obce i tradiční centrální uspořádání obce.

S pozdravem

Martin Kupka