Obchvat Líbeznic a siréna v Líbeznicích

Dobrý den
Mám dva dotazy na obecní úřad. Jeden se týká obchvatu Líbeznic a druhý se týká sirény v Líbeznících
Co se obchvatu týká, by mě zajímalo, kde je logika tohoto obchvatu, přestože s ním naprosto souhlasím ale jenom pokud bude funkční. Nyní se otevře provizorně, ale kde je řešení s napojením na další komunikace. Musí být přeci každému jasné, že když už se teď tvoří kolony vozidel před kruhovým objezdem ve Zdibech, tak po otevření obchvatu to bude ještě horší. Takže řidiči to se skřípěním zubů projedou pouze jednou a zase budou jezdit přes Líbezníce. A co v zimě s kamiony který zůstanou viset v kopečku na kluzké vozovce. Další kámen úrazu je, že sjezd z kruhového objezdu na Prahu je placený úsek, který je již nyní dobře hlídaný policií ČR a to každý víkend. Dovedu si představit, že tam budou po otevření obchvatu každý den. Je prosím někde v jednání, aby byl tento úsek osvobozen od zpoplatnění? Jestli ne tak se obchvat stavěl zbytečně, protože ho budou využívat řidiči, kteří nechtějí jet po dálnici, nebo jsou z blízkého okolí a těm se to finančně (pokuta, dálniční známka nebo delší trasa přes Kobylisy) nevyplatí.
A druhý dotaz ohledně sirény zní ve smyslu, proč mám být v době vysílaček, mobilních telefonů a integrovaného systému informován hlučnou sirénou ve dne i v noci o tom že kdesi hoří. Pokud bude hořet v Líbeznících nic proti tomu ale jinak mi to připadá, jak za krále Klacka kdy se plácalo poledne pádlem o rybník. Vzhledem k tomu, že se Líbezníce rozrůstají, tak lituji všechny maminky, kterým právě po dlouhé době usnulo dítko a díky nějakému požáru kdesi v okolí a hlavně díky té hlučné siréně se zase probudilo. Je opravdu nutné sirénu pouštět? Já myslím, že by měla houkat pouze každou středu v měsíci nebo v situaci život ohrožující místní obyvatele.
Za odpovědi děkuji Michálková

Odpověď

Vážená paní Michálková,

- k první otázce: Obec dlouhodobě upozorňuje na to, že bez vyřešení sjezdu z dálnice bude fungování obchvatu značně omezené a investice státu v řádu stovek miliónů korun dílem nevyužitá. Předchozí vedení obce na tento problém upozorňovalo už v situaci, kdy se s projektem začínalo. Jistě se ale shodneme na tom, že je lepší nějaké ulehčení, než žádné. Od počátku letošního roku jednáme s Ředitelstvím silnic a dálnic o tom, co by bylo možné pro zlepšení situace na zdibském sjezdu z dálnice udělat v rámci peněz na běžnou údržbu. Další tlak chceme vyvolat hned po zprovoznění obchvatu, kdy bude možné argumentovat i záběry ranních kolon. V každém případě by se ale Líbeznicím mělo ulevit od kamionové dopravy. To opravdu není málo. Výchovný efekt by také mělo mít částečné uzavření Mělnické ulice hned od počátku srpna kvůli výkopu kanalizace. Dosáhnout toho, aby úsek od konce Prahy po sjezd ve Zdibech nebyl zpoplatněn, je vzhledem k dlouhoudobému postoji Ministerstva dopravy zcela nereálné. To dojde spíše k tomu, že se zpoplatnění rozšíří částečně i na průjezd Prahou.

- k druhé otázce: Obec těží z toho, že u nás velmi dobře funguje Sbor dobrovolných hasičů. Je schopen zasáhnout při jakékoli krizové situaci v obci. Pomáhá ale v rámci integrovaného systému i v okolních obcích. Siréna slouží k upozornění na výjezd. Všem hasičům odcházejí ve stejný okamžik také SMS. Siréna ale představuje důležitou jistotu. Její spuštění navíc neovládáme my, nýbrž dispečink hasičů v Mladé Boleslavi. Zažil jsem už v životě celou řadu vypjatých situací s přívalovými dešti, s požáry, s velkými dopravními kolizemi či s ekologickými haváriemi. Chápu, že je uprostřed noci spuštění sirény nepříjemné. Přesto pokládám přínos takového upozornění za nesrovnatelně větší hodnotu. V případě přímého nebezpečí nebo ohrožení v samotné obci o jeho smyslu zejména pro nejbližší sousedy není pochyb. Osobně se ale domnívám, že míru nepohodlí způsobenou zapnutím sirény snadno vyváží fakt, že se někomu třeba v sousední obci podaří zachránit život.

Děkuji mnohokrát za Váš zájem.

S pozdravem

Martin Kupka