Obchvat a splodiny z komínů

Dobrý den, mám dvě otázky.

1) Kdy bude dokončený obchvat a vyřešena situace u Zdib? Aktuálně je doprava neúnosná a obchvat za půl miliardy to ještě zhoršil. Zácpa je na Zdibech, v Líbeznicích, u Letňan se opravuje křižovatka.......

2) Říkám to upřímně - Líbeznice smrdí a stejně jako každou zimu se tady nedá večer větrat. Je možné s tím něco udělat? Při pohledu na komíny není těžké dohledat viníky a zjistit, co pálí v kamnech/krbech. Chápu, že minulé zastupitelstvo složené ze starousedlíků-znečišťovatelů nemělo zájem to řešit, teď se to snad změní?

Odpověď

Milý Karle,

zkusím alespoň stručně odpovědět na obě otázky:

1) Situace nás trápí. Děláme mnohem víc, než nám přísluší. Jednáme stále s ŘSD o možnostech zlepšení podmínek na dálniční křižovatce ve Zdibech. Výsledkem našeho úsilí a vstřícnosti ŘSD jsou základní úpravy, se kterými se už začalo. Do konce listopadu by měla být křižovatka alespoň trochu upravena. Je to maximum, čeho bylo možno v letošním roce při nedostatku financí dosáhnout. Zároveň se rozběhla EIA pro komplexní úpravu celé křižovatky, která bude zahrnovat bypass na kruhovém objezdu a novou rampu při sjezdu od Prahy. Pokud nám bude štěstí přát, začne od nového roku platit ministerská vyhláška, která zpoplatněný úsek dálnice posouvá právě ke zdibskému exitu. Na polovinu příštího roku chystáme další úpravy náměstí, které by měly přispět ke zklidnění dopravy a omezení tranzitu.

 

2) Snažíme se vášnivým topičům domlouvat. Nemáme ale bohužel silnější nástroje, jak je postihnout. To bychom museli zasáhnout do kompetencí České inspekce životního prostředí. Stav líbeznického ovzduší nám rozhodně lhostejný není. Odmítám ale tento problém stavět proti starousedlíkům. Byla by to hloupá a škodlivá zkratka. 

Martin Kupka