Petardy

Dobrý den pane starosto,
kde bych se mohla dozvědět jak je to s odpalování petard a různých rachejtlí v naší obci mimo silvestra. Měla jsem zato, že je to zakázáno během roku.

Sěkuji za odpověď.

Odpověď

Vážená paní Neumannová,

obec Líbeznice nemá zatím vyhlášku, která by se věnovala speciálně užívání zábavní pyrotechniky. Přesto naše obecní policie v uplynulých týdnech sledovala zneužívání (nebo nadužívání) tohoto specifického druhu zábavy. Vycházíme přitom zejména z ustanovení zákona č. 258/2000 Sb., zákon o ochraně veřejného zdraví, který vymezuje noční klid v čase od 22.00 hodin do 6.00 hodin.

Problém zneužívání pyrotechnických efektů spočívá také v komplikovaném postihu. Nekolikrát se obecním strážníkům v uplynulých 30 dnech bohužel stalo, že vyjeli k místu předpokládaného odpalování pyrotechniky, ale nepodařilo se jim zastihnout toho, kdo efekty odpálil. Ono je opravdu těžké zastihnout dotyčného právě v okamžiku zapalování doutnáku. Přesto obecní policie opakovaně upozorňuje příznivce tohoto druhu zábavy na potřebu (i povinnost) ohleduplného jednání.

Zvažovali jsme i doplnění obecně závažné vyhlášky o bod týkající se právě zábavní pyrotechniky. I tak bychom ale naráželi na popsaný problém vymahatelnosti.

Pokusíme se podniknout ještě více zejména v oblasti publicity a informování občanů, kteří mají ohňostroje i v jiném čase naž na Silvestra či o Novém roce, hrozně rádi.

S pozdravem

Martin Kupka