Poplatky ze psů

Dobrý den, ráda bych se zeptala, pokud se budou vybírat poplatky za všechny psy nahlášené na obecním úřadu, zda se z těchto poplatků bude striktně platit pouze úklid veřejných prostranství, koše a sáčky. Ptám se proto, že například my máme více pejsků, všechny z útulku, čipované, očkované a zaregistrované v národním registru, a obci zaplatím celkem 1.100,- Kč, ale ani jeden z našich psů nikdy nebyl (a nebude) chodit po obci, jsou pouze na našem soukromém pozemku, který si na vlastní náklady několikrát týdně uklízíme včetně vlastních sáčků. A takových majitelů, kteří poplatek zaplatí, ale obec jejich pejsci nijak nezatíží, je daleko víc. Bude z těchto peněz možnost také financovat například péči o psí nalezence, odchycené v katastru obce, v případě jejich zranění nebo péči o ně do doby předání do útulku? A nebo jedni majitelé budou sponzorovat druhé majitele, kteří venčí pejsky v obci, užívají koše a sáčky, případně se po těch nepořádných navíc uklízí? S poplatky jinak souhlasím a chápu je, jen mi to přijde nespravedlivé, pokud se peníze od všech obyvatel budou používat pouze na vyjmenované věci, to znamená pouze pro část obyvatel. Samozřejmě poplatek uhradíme, ale bylo by mi milejší vědět, že jsem tu částku věnovala třeba tomu psímu "bezdomovci" na dočasnou péči, než na sponzoring sáčků a košíků pro pejsky jiných majitelů.

Odpověď

Milá Ivano,

vím, že jsou lidé, kteří se o pejsky starají vzorně a obec nezatěžují vůbec nebo zcela minimálně. Prostředky, které vybereme na "psích poplatcích" samozřejmě nevyužíváme jen na úhradu úklidů po psech (sáčky, vyvážení speciálních košů apod.). V obecním dvoře se staráme o jednoho německého vlčáka, který se před lety v obci našel. Obecní prostředky plynou také na všechnu péči o psy, kteří se do obce zatoulají nebo se tady najdou. V neposlední řadě hradíme také "asanaci" všech zvířat, které se v obci najdou mrtvá.

Snažili jsme se stanovit takovou výši poplatků, která by nebyla pro lidi příliš zatěžující a zároveň umožnila obci hradit to, co život psů v obci s sebou prostě přináší.

Děkuji moc za pochopení i za péči o čtyřnohé přátele

Martin Kupka