překreslení Pražského okruhu

Dobrý den, dle informací na iDnes ze dne 6.7.2014 (http://praha.idnes.cz/jancura-obchvat-prazsky-dalnice-rsd-ministerstvo-d...) se objevily další pokusy o překreslení mapy Pražského okruhu. Vzhledem k tomu, že na přiložené mapě je znázorněn obchvat dle návrhu nadace Romana Jančury velice blízko Líbeznicím, chci se zeptat, zda-li vedení obce o této možnosti ví. Současně je v článku informace o tom, že návrh využívá trasy pro silnici, kterou už schválil v územním plánu Středočeský kraj. Snažil jsem se dohledat, o jakou trasu se jedná, bohužel jsem na stránkách StČ kraje nic nenašel. Prosím o vyjádření. Děkuji předem za váš čas.

S přátelským pozdravem Michal Hirka

Odpověď

Vážený pane Hirko,

prezentovaný návrh Pražského okruhu předložený Radimem Jančurou a jeho nadací je po mém soudu naprostý nesmysl. Nové trasování nemá oporu v územních plánech Prahy a Středočeského kraje, ani jednotlivých obcí a měst. Pokládám za krajně neodpovědné namalovat do mapy čáru a vydávat ji za návrh řešení. Dnes severní část okruhu čelí odporu Suchdola a Chaber. Tvůrci zmíněného „Jančurova“ návrhu vůbec netuší, kolik by měl odpůrců a co všechno by nevratně poškodil. Pozoruhodné na té variantě také je, že ji před časem vynesl na světlo pan hejtman Rath.

Nepokládám to za seriózní příspěvek do diskuse, jak urychlit výstavbu severní části Pražského okruhu. Je samozřejmě jasné, že pro naši obec by měla tato varianta okruhu velmi nepříznivý účinek. Nechci vystupovat jako ti, kteří za svými humny odmítají jakýkoli projekt. Dopravní projektanti z ČVUT a uznávaní specialisté z ŘSD, s nimiž jsem o tom hovořil, návrh smetli ze stolu jako zcela nereálný a odborně pochybný.  A to se v té formulaci značně mírním. Nejraději bych na pana Jančuru přesměroval telefonáty všech rozhořčených občanů. Škoda, že se podepsal pod takový nesmysl.

Středočeský kraj se dlouhodobě zabývá myšlenkou vybudovat tzv. aglomerační okruh přibližně v trase stávající komunikace II/101. Vždy se ale jednalo o mírné rozšíření, narovnání a zkvalitnění stávající komunikace o dvou pruzích. Potřeba takové komunikace se ukazuje při každé dramatištější dopravní koliti v Praze. Významnou roli hrála tato trasa i v době velkých pražských povodní v roce 2002. Už z důvodu svého umístění by ale tato komunikace i po zmíněném rozšíření nemohla plnit roli městského okruhu.

Martin Kupka