Skolka

Dobrý den. Předně bych chtěla poděkovat, co pro obec děláte a kolik nových věcí zde v poslední době vzniklo (rondel, Duhovka, skatepark atd.) Trápí mne ale situace se školou a školkou. Přestože máme celá rodina trvalé bydliště v Libeznicich, dcera nebyla z kapacitních důvodů přijata do školky, přestože ji v září bude 3,5 roku. Zájemců o školku bylo více než 2*tolik než volných míst. Škola také praská ve švech, nejsem si jistá, že plánovaná půdní vestavba 6 tříd problém vyřeší či spíše jen odsune. Nedávno jsem zaslechla, že se v obci plánuje další developersky projekt s cca 80 domy. Je to pravda? Jak bude pak řešen související nárůst počtu místních dětí, když s dalším rozšířením školky ani školy se nepočítá a kapacita je již nyní nedostatečná? Děkuji za informaci Lužná

Odpověď

Vážená paní Lužná,

developerský projekt jsme odsouvali několik let. Už ve změnách předchozího územního plánu jsme začátek jakékoli další výstavby limitovali rokem 2016. Školku jsme postupně rozšiřovali na současnou kapacitu 114 míst. (Před 6 lety bylo k dispozici jen 47 míst.) Mrzí mě, že jsme ani letos nemohli přijmout všechny tříleté děti. Významný pokrok ale je, že jsme mohli přijmout všechny čtyřleté. Zkušenosti s předchozí výstavbou ukazují, že nástup největšího počtu dětí má oproti výstavbě zpoždění zhruba 4 roky. V té době bychom ve školce měli zaznamenat pokles zájmu. Ze školy pak budou odcházet ročníky s více paralelními třídami a využití kapacity by se mělo dlouhodobě ustálit. Je pravda, že nás v loňském roce překvapil dramatický nárůst zájmu o školu. Ten neodpovídal předpokládanému nárůstu počtu dětí ve spádové oblasti školy. Změnilo se chování rodičů, kteří vyhodnocují školu jako atraktivnější.

Nepředpokládáme, že by nová zástavba měla dramaticky zkomplikovat využití kapacity školky i školy. Lidé se budou do postupně dokončovaných domů stěhovat několik nadcházejících let. Věřte mi, že postupujeme obezřetně a že na druhou stranu děláme maximum pro to, aby se lidem dostalo potřebných služeb.

S pozdravem

Martin Kupka