Tramvaj do Zdib

Vážený pane starosto, předně bych Vám ráda pogratulovala ke znovuzvolení a poděkovala za velký kus práce, který jste s kolegy pro obec vykonal. Chtěla bych se Vás zeptat, jestli nemáte informace, v jakém stavu je projekt tramvajové trati do Zdib? Tak, jak byl popsán například v tomto článku z loňského srpna: https://praha.idnes.cz/tramvaj-zdiby-kobylisy-0vl-/praha-zpravy.aspx?c=A..., zní jako jedno z mála možných řešení současné situace, kdy v ranní špičce cestujeme (jezdím převážně autobusem) 40 i 50 minut na Ládví. Předem děkuji za odpověď a přeju hodně sil do dalšího období. S pozdravem Petra Šeráková

Odpověď

Vážená paní Šeráková,

děkuji moc za gratulaci. O urychlení výstavby tramvajové trati do Zdib samozřejmě také usilujeme. Snažili jsme se už v debatě s projektanty upřednostňovat řešení, které by mohlo být co nejméně kolizní - z hlediska časového i finančního. Budu samozřejmě vývoj projektu dál sledovat a tlačit na kraj, aby přípravy probíhaly co nejrychleji.

Zároveň jsme ve stálém kontaktu se SŽDC, které připravuje zkapacitnění stávající trati z Neratovic do Prahy a které je také odpovědné za finální trasování vysokorychlostní železnice Praha - Drážďany. Jsme si vědomi, že zásadní zlepšení spojení s Prahou bude svázáno s kolejovou dopravou. Kapacita silničního spojení je vyčerpaná. Navíc nově se rodící pražská koalice už dala najevo, že chce přehodnocovat trasování severní části Pražského okruhu. To by nepochybně přineslo jen další oddálení výstavby o mnoho let.

S pozdravem

Martin Kupka