Uctění památky zesnulého exprezidenta Václava Havla

Dobrý den, vzhledem k tomu, že pan Václav Havel byl pro mne jediným prezidentem, za kterého jsem se nemusela stydět, bych byla moc ráda, aby i naše obec uctila památku zesnulého pana exprezidenta Václava Havla vyvěšením smuteční vlajky. Činím tak proto, že v den státního svátku Dne boje za svobodu a demokracii dne 17. listopadu 2011 žádná vlajka vyvěšena nebyla. Děkuji jménem jistě velké části svých spoluobčanů.

Odpověď

Vážená paní Polednová Studená, už včera (v neděli 18. prosince 2011) ve dvě hodiny odpoledne jsme vyvěsili pro uctění památky pana prezidenta Václava Havla českou vlajku na půl žerdi. V 18 hodin se v kostelní věži rozezněly zvony. V názoru na Václava Havla se asi nelišíme. Pokusil jsem se jej přiblížit ve vánočním vydání Líbeznického zpravodaje, který dostanete do schránky ještě v tomto týdnu. Černá vlajka se podle aktuálního doporučení na stožár nevyvěšuje. Spuštění státní vlajky na půl žerdi je dostatečným a především oficiálním vyjádřením státního smutku.

Jsem přesvědčen, že skutečné vyjádření úcty k odchodu pana prezidenta Havla i skutečné připomenutí Dne boje za svobodu a demokracie je především věcí osobního vnitřního prožitku. Vlajky to samy o sobě nezaručují. Za opomenutí letos 17. listopadu se omlouvám. Mrzí mě to.

S pozdravem

Martin Kupka