Vylepšení stavu panelové cesty

Vážený pane starosto, již před měsícem a půl jsem vznesla dotaz, zda by bylo možné opravit největší krátery v panelové cestě mezi ulicemi B.Smetany a Bořanovickou. Byla jsem překvapená, jak rychle jste mi odpověděl, že se na inkriminovaná místa podíváte a pokud to bude v silách obecního úřadu, že s tím i něco provedete. Bohužel , nic se zatím neděje. Znamená to, že si máme obecní cestu vyspravit sami??
Děkuji za odpověď.

Odpověď

Vážená paní Švecová,

na místě jsem se skutečně byl podívat. Nehodil jsem to za hlavu. Největší díry se pokusíme vyspravit. Jen to opravdu není tak jednoduché. Debatovali jsme už s odborníky, jakou technologii zvolit, aby to nebyla marná práce, která po půl roce nebude vidět. Pokud bychom to zalili betonem, velmi pravděpodobně by se už na podzim při okrajích opravená místa narušila a po zimě bychom nevěděli, zda se nějaká oprava konala. Zvažovali jsme i vysprávku "teplou balenou" - lokálním záplatováním živičným povrchem. I v tomto případě by ale došlo rychle k vydrolení. Nejlepší, ale také nejdražší technologií je oprava litým asfaltem. Pro takovou opravu ale nemáme stroje. V minulém týdnu jsme oslovili firmy z okolí, zda a za kolik by byly schopny takovou opravu provést. Odpověď zatím nemáme.

Celkově vztato je ale panelová cesta jeden z nejhůře udržovatelných a opravovatelných povrchů. V zimě si na ní lámeme vidlice pluhů. Pro opravu nerovností a posunutých panelů je potřeba jeřáb a ani tak není zaručeno, že dobře míněná oprava chvíli vydrží. Pokud bychom měli volných několik miliónů, s chutí bychom opravili všechny komunikace v obci. Začali bychom určitě u zbytku cest, které vůbec zpevněné nejsou a končili bychom u panelových cest. Jejich celková a důsledná rekonstrukce je o to náročnější, že vyžaduje likvidaci stávajících panelů. Odpovědně říkám, že při současném stavu financování obcí na celkovou opravu panelových cest nedosáhneme. Budeme po nich bohužel nadále drkotat. Největší díry se ale opravit pokusíme. To platí. Jen prosím ještě několik dnů vydržte.

Martin Kupka