Řidičům to musely říct děti

Ilustrační obrázek Děti s Obecní policií

Děti líbeznické mateřské školy si zahrály na policisty. Pokutovat musely devět z deseti řidičů. Hodně smutná bilance.

Speciální preventivně bezpečnostní akce proběhla v Líbeznicích ve čtvrtek 22. září 2011. Zapojily se do ní v doprovodu obecních policistů děti z mateřské školy. Řidičům pokládaly zcela nezáludné otázky. Správných odpovědí se bohužel dočkaly spíše výjimečně. Ptaly se například, jakou rychlostí se smí jet v obytných zónách. Řidičům dokonce ukázaly i příslušnou značku. "Více než 90% řidičů buď nevědělo, nebo odpovědělo špatně," shrnul smutný výsledek velitel líbeznické Obecní policie Rudolf Sedlák. "Otázku jsme volili záměrně. Obytných zón je v Líbeznicích hned několik. I samotná značka ukazuje, že si v takto označených zónách mohou děti hrát. Proto je maximální povolená rychlost 20 km/hod. Pokud to řidiči nevědí, zvyšují tak riziko vážné nehody," doplnil.

"Za špatné odpovědi jsme měli nejprve rozdávat citrony. To by ale obec přišla na mizinu. Tak jsme dávali řidičům černé kartičky. Nakreslili jsme i smajlíky pro ty hodné. Těch jsme ale rozdali jen pár," zhodnotil akci jednoduše malý policista Tomáš.

"Chceme podobné akce opakovat. Domluva od dětí může být účinnější výchovný políček, než vysoká pokuta," přislíbil do budoucna starosta obce Martin Kupka. Obecní policie v posledních týdnech zintenzivnila měření rychlosti v Hovorčovické ulici. Reagovala tak na opakovaná upozornění, že v této ulici s velkým pohybem chodců a také dětí řidiči překračují rychlost. Potvrdily to bohužel i fotografie z radaru. Měření přitom probíhala i v čase, kdy děti chodí do školy.

Fotogalerie

Komentáře

Dobrý večer,musím říct,že z aktivit které se nyní v obci uskutečnují jsem nadšená.Tato akce je opravdu užasná a jenom s necitlivým hlupákem to ani nepohne.V Hovořčovické ulici jezdí někteří řidiči opravdu šílenou rychlostí a nejen tam.Mám malou dcerku s kterou chodím velice často po Líbeznicích a v právě v obytných zonách někteří řidiči ale i řidičky jezdí nehorázně vysokou rychlostí.Bydlíme v ulici Pod školou,která je hlavní trasou dětí do školky a školy ale mám pocit,že někteří si to pletou s rychlostní silnicí.Hlavně tedy je velké nebezpečí v místě kde se vychází z areálu zdraví do ulice Pod školu přes ulici K Makuvce. Je to tam nepřehledné a ač je tam retardér tak spousta aut tam vyloženě přez něj přeletí.Proto prosím kvuli bezpečí našich dětí jestli by se do ulice Pod školou a K Makuvce nedali učinější retardéry nebo se zavedlo nějaké jiné opatření třeba jednosměrka.Bohužel si myslím,že značka obytná zona je u některých lidí jen NEPODSTATNÁ cedule a nakonec se i z vašeho pruzkumu ukázalo,že ani pomalu někteří lidé nevědí co znaméná.Děkuji touto cestou za vyslyšení a za práci kterou pro naši obec odvádíte.